
Esi drosmīga, izveido savas ģimenes biznesu!
Intervija ar Ingu Butāni-Virsnīti
Teiksi, ka tas nav domāts Tev? Bet varbūt tomēr ir vērts ieklausīties pozitīvā piemērā, kas liks saausīties un sarosīties arī Tev? Ģimenes uzņēmums taču ir iespēja ne tikai kopīgi tērēt, bet arī pelnōt! Uzzini, kā izaudzis ģimenes uzņēmums „Denēze” intervijā ar uzņēmuma vadītāju Ingu Butāni- Virsnīti!
Inga, kā jūs sākāt savu ģimenes uzņēmumu?
Inga Butāne-Virsnīte. Kā pašnodarbinātais reģistrējos 2009.gada 1.oktobrī.
Doma bija jau ļoti sen, jo bija vēlme radīt kaut ko savu, kaut ko vērtīgu un paliekošu. Kad dzīvoju mājās bērnu kopšanas atvaļinājumā ideja atnāca pati, ka vajag šūt pašiem bērnu apģērbu. Tā kā dažkārt bērnu apģērbi ir nepraktiski, maz funkcionāli, šķita, ka es varu šajā jomā ielikt kaut ko savu un izveidot kaut ko vērtīgu, kas ražotu funkcionālus, praktiskus, ērtus, tas ir maz. Jūs redzat veikalā ievestās lietas.
Mēs paši brīžiem aizraujamies ar sīku detaļu apstrādi, kas nav nepieciešama. Nav vajadzīgs maziem bērniem kaut ko lieku izšūt ar fliteriem vai akmentiņiem, ir krāsa, ir fasons, kas uzrunā – jā, tur ir tā ideja un mīlestība, kas piesaista acis.
Tur taču tomēr vajadzīga kāda pieredze.. Ne katrs var ņemt un ķerties pie modelēšanas vai šūšanas..
I.B.: Jā, tā ir gan, bet man otra izglītība ir tekstilmākslinieces izglītība, tā kā bija pamats, uz kura visu to būvēt.
Bet tomēr.. To taču nevar vienā dienā izlemt un uztaisīt. Vajadzīgi tomēr kādu līdzekļi, kāds budžets. Vai jums bija iekrājumi vai ņēmāt kredītu?
I.B.: Viss balstījās tikai uz iekrātajiem bērnu kopšanas pabalstiem. Es apšaubīju, vai atgriezīšos darbā un tāpēc riskēju. Es sapratu, ja es neko neiesākšu ar sakrātajiem līdzekļiem, tad es tāpat iztērēšu, tāpēc gribēju laist naudu apgrozībā, lai nauda pelna naudu.
Kā Jūsu gadījumā izpaužas ģimenes uzņēmums? Vai iesaistīts tikai vīrs vai vēl kāds?
I.B.: Iesaistīti ir tiešām daudzi: Mammas māsa, kas modelē, konstruē un šuj, vīrs un tētis kā šoferi un padomdevēji plānošanā, vīra māte kā grāmatvedis, brāļa sieva kā mājas lapas www.deneze.lv korektore, vīra brāļa sieva, kas paauklē bērnus, palīdz patirgoties un nodibināt kontaktus. Mana mamma, uz kuru varu paļauties jebkurā situācijā.
Apģērbu veikali ir tiešām daudz un dažādi. Kāpēc tieši apģērbi bērniem? Vai Latvijas tirgū kas trūkst?
I.B.: Mans galvenais noteikums bija padarīt drēbes interesantas ar fasona palīdzību un piešķirt drēbēm vairāk ērtuma - lai ilgāk nēsātos, nebūtu tik daudz visādu pogu, dažādu knibuļu, kas patiesībā nemaz nav vajadzīgi. Idejas nāk viena pēc otras un tādā veidā apjoms arī aug...
Ar kādām grūtībām jāsastopas ģimenes biznesā? Vai ir gadījies tā, ka gribas visu mest pie malas?
I.B.: Sākumā ir zināšanu trūkums, jo nav veiksmes atslēgas. Tā vienkārši ir jāatrod! Pirmajos 4 mēnešos cītīgi braukāju un skatījos materiālu bāzes. Šobrīd jau man ir skaidrs, kur un kas ir izdevīgi. Esmu iemācījusies aprēķināt idejas, darba, un preces vērtību. Kaut gan ļoti aktuāla problēma, ar kuru esmu saskārusies, ir kvalitatīva auduma trūkums Latvijā.
Ja runā vispār par grūtībām biznesā, tad tā ir apņēmība. Ir brīži, kad liekas - varbūt nevajag, esmu nogurusi skiet un darīt kaut ko bez tūlītēja rezultāta! Bet tad es saprotu- Nē, šo visu zemē nav iespējams nomest, pārāk daudz ir ielikt darba un līdzekļu! Ir nopēlumi un ir uzslavas. Uzslava ir papildus enerģija un papildus lidojums, kas palīdz radīt jaunas idejas. Kad ir nopēlums, tad es pārdomāju ideju, cik tā ir dzīvotspējīga, kas jāmaina...
Vēl pie grūtībām var minēt latviešu mentalitātes specifiku - latvieši ir skopi savos padomos un ieteikumos un, kad ieteikums tiek meklēts, visbiežāk durvis aizveras.. Latvieši ir ļoti neatsaucīgi..
Kā ir ar budžeta plānošanu? Ģimenes uzņēmumā visa nauda tomēr ir kopīga!
I.B.: Kā jau minēju, man bija iekrātie līdzekļi, kas šobrīd iet apgrozībā, un kredītus neesam ņēmuši. Lai veiksmīgi plānotu, ir jāsaskan domām, kur un ko tērēt. Tā kā mans vīrs mani atbalsta, tad vienmēr visu izrunājam, viņš arī no malas izsaka savu vīrieša viedokli un dod padomus, kā labāk tērēt. Tiesa, biežāk ir jautājums par to, cik pirkt, jo, piemēram, reizēs, kad nav pietiekami līdzekļi atnākuši atpakaļ, to nākas darīt ar algām..
Uzņēmējdarbībā jāprot plānot 5 soļi uz priekšu. Vienmēr ir risks- mazums, ieplānoji ne tā, varbūt starpposmā notika kaut kas citādāk. Visam ir jāpielāgojas - gan valūtas svārstībām, gan visam citam, tad arī bizness būs stabils!
Kāds būtu Jūsu moto darbojoties ģimenes biznesā?
I.B.: Kas neriskē, tas nedzer šampanieti! Tāpat es uzskatu, ka īstās lietas notiek īstajā laikā. Ja būtu sākusi citā brīdī, iespējams, ka tas būtu izvērties citādi.
Ienāc www.deneze.lv, lai aplūkotu Ingas darinātos darbiņus!